Perşembe, 01 Kasım 2018 09:31

ÇUBUK KAMPÜSÜ 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

Öğeyi Oyla
(2 oy)

İnsanlık tarihi o güne kadar böyle bir savaş görmemişti. Bu savaş her yönüyle bir ilkti. I .Dünya Savaşı o günün en güçlü devletleri Osmanlı Devletini yok etme hayallerinde son aşamaya geldiklerini düşünürken , her şeyi planlamışlar Türk milletinin gücünü ve bir alev gibi ruhunu saran bağımsızlık ateşini hesaba katmayı unutmuşlardı.

Galiplerin Sevr Antlaşmasıyla çizdiği Anadolu haritasının karşında dört bir yanı düşman işgaline maruz kalmış Türk yurdunda, bir avuç vatansever; Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde, İstiklal Mücadelesini başlattı. Halk ve düzenli ordu birlikleri düşmana karşı savaş verdiler, omuz omuza mücadele ettiler ve bin türlü yokluk ve güçlükler içerisinde, milli mücadele direnişini gerçekleştirdiler. Türk kurtuluş savaşı, imkansızı başaran, olağanüstü çabaya dayanan, bir milleti tek yürek haline getiren bir inanç savaşı oldu.

Kimsesizlerin kimsesizi ile taçlandı zafer, Cumhuriyetti adı, halkın kendi kendini yönetmesiydi, 29 Ekim 1923’tü takvim. Coşkuydu, inançtı, zaferdi, ekonomik kalkınmaydı, kadınlara haktı, eğitimdi, sağlıktı cumhuriyet. 95 yıldır bitmeyen, bitmeyecek olan meşaleydi. Yaşasın Cumhuriyet.

Yaşasın Bayramımız. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun

 
 
Okunma 1227 defa Son Düzenlenme Perşembe, 01 Kasım 2018 09:34