×

TEKNOLOJİ ÇOCUĞUNUZU DEĞİL, ÇOCUĞUNUZ TEKNOLOJİYİ KULLANSIN

Sizi çağımızla tanıştırayım: “Bilgi Çağı”. “Dijital Çağ” olarak da adlandırdığımız bu çağa bilgi çağı diyoruz çünkü bilginin transferi inanılmaz hızlı gerçekleşiyor.

0%
*Bu yazı tahmini 5 dakika 6 saniye okuma süresine sahiptir.

Sizi çağımızla tanıştırayım: “Bilgi Çağı”. “Dijital Çağ” olarak da adlandırdığımız bu çağa bilgi çağı diyoruz çünkü bilginin transferi inanılmaz hızlı gerçekleşiyor. Bilgi çağının  en önemli  özelliği yoğun bilgi üretimi ve yoğun bilgi tüketimidir. Bu durum karşımıza  sürekli öğrenme ihtiyacını getiriyor. Daha da önemlisi çağa ayak uydurmak, adapte olmak ve gerekliliklerini yerine getirmek zorunda bırakıyor. 

Gelecek analistlerine göre şu an çok önemsenen, iyi bir statüde yer alan birçok meslek gelecekte kalmayacak. Çok uzak bir zaman olarak algılasak da  şu an 10 yaşında bir çocuk için 20 yıl sonraki iş hayatından bahsediliyor. Çalışma arkadaşları ve ortamları makine ve robotlardan oluşacak. Gelecekten yani makine, robot ve yapay zekalardan  korkmak ya da onları kabullenmemek yerine çocuklarımızı bu geleceğe hazırlamak zorundayız. 

 

Çocuklarımızı geleceğe hazırlarken yanlış yaptığımız şeyler var mı? 

Teknolojiyi kullanmak oyun oynamak ya da sadece video izlemekten ibaret değil. Birçok ebeveyn çocuğunun saatlerce akıllı cihazlardan oyun oynamasından, çocuğuna bir şey katmayan içeriğini dahil bilmediği videoları izlemesinden gurur duyuyor. Bir de bu durumun tam tersi durum var. Elektronik cihazların “canavar” olduğunu düşünüp çocuklarını teknolojiden daha doğrusu “çağ”dan uzak tutan ebeveynler. Teknolojinin çocuklarımızı kullandığı değil, çocuklarımızın teknoloji kullandığı bir anlayış ve ortam sağlamak en doğrusu. 

Ne yapabilirsiniz? 

Çocuklarımızı bekleyen geleceğe, onları hazırlamak için yapmamız gereken en önemli şey  çocuklarımıza dünyada her yerde geçerli , evrensel bir dil olan kodlama dilini ve mantığını öğretmek. Artık  her çocuk  bu dili bilmek zorunda.

Çocuğunuza kodlama öğretmek için ciddi zaman ve para ayırmanıza gerek yok. Unutmayın ki bilgi çağındayız. Bilgiye ulaşmak çok kolay ve çoğu zaman bedava.

Çocuklarınızla beraber evde, 10 dakikayla başlayacağınız 30 dakikaya kadar çıkaracağınız kod saati oluşturabilirsiniz. İlk aşamada komutlardan oluşan algoritmalar yaratın. Siz bir robot olun ve çocuğunuzun sizi komutlara yönlendirmesini sağlayın. Yaş gruplarına göre komut sayısını belirleyebilirsiniz. 5 yaşında bir çocuk için “ilerle”, “dur”, ”dön” komutları; 8 yaşında bir çocuk için “ileri”, “geri”, “sağa dön”, “sola dön”,“dur” komutlarını kullanabilirsiniz. Daha sonra çocuğunuzu siz komutlarla yönlendirerek bir hedefe ulaştırın.   

İkinci aşama da basitten daha karmaşık hale geçen algoritmalar oluşturun. Çocuklarınızın sevdiği karakterleri, oyuncakları kullanarak oyunu daha çekici  bir hale getirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, lütfen çocuklarınıza eşlik edin. Çeşitli dönütler vererek çocuklarınızı yönlendirin. Onları mutlaka hedeflerine en kısa yoldan ulaşmasını sağlayın. Daha sonra  komut sayısını sınırlayarak çocuklarınızı biraz daha zorlayabilirsiniz. Son olarak da onun algoritmalar oluşturtarak sizin hedefe ulaşmanızı sağlamasına fırsat tanıyın. 

Yazının altında paylaşılan internet ve mobil uygulamalarıyla kod saatinize devam edin.  

Emin olun çok kısa süre de çocuğunuzda ki farkı gözlemeyeceksiniz. Teknolojiyle, kodlamaya kalın, hoşça kalın!

 

Yükselen Koleji İlkokulu Bilişim Öğretmeni

Pelin Erdağı

 

Göz atabileceğiniz uygulama ve internet siteleri;

Code.org

Google Santra Tracker

Learn To Code Elchavo

Coding Pirates

Kodable

Tynker

Code Monkey

Kodu Game Lab

Scratch

 

 

 

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.