×

ÇOK ÇALIŞMAK MI ETKİLİ ÇALIŞMAK MI?

0%
*Bu yazı tahmini 3 dakika 23 saniye okuma süresine sahiptir.

Sevgili öğrenci, biliyorsun ki öğrenim hayatın boyunca sürekli sınava gireceğin kaçınılmaz bir gerçek. Kendini gerçekleştirmek adına hedeflerin varsa, hayata dair amaçlar edindiysen çalışmak zorunda olduğunu hatırlatmak isterim. Çalışma zorunluluğu lütfen seni ‘‘ Çok çalışmalıyım.’’ gibi bir yanlış algıya sürüklemesin. Senden bir eğitimci olarak tek isteğim, bilinçsizce çok çalışmak yerine zamanını etkili kullanıp düzenli ve kararlı çalışmandır. İşte o zaman başarı senin için kaçınılmazdır.

Planlı ve etkili çalışmanın en önemli püf noktası zamanını doğru kullanabilmektir. Bu yaşlarda zamanını verimli kullanırsan gelecekte hayallerinin gerçekleşmesi için en doğru adımı atmayı öğrenmişsin demektir.

Eminim ki, kendini bazen yıllar sonra istediğin mesleği yaparken hayal ediyorsun. Bu hayali kurarken aklının bir köşesinde mutlaka, ‘‘İsteklerim ve hayallerim için ne yapıyorum? ’’diye kendine sormaktan vazgeçme. Unutma, gelecek senin fedakârlığınla şekillenecek.

Şimdi sana geleceğinde doğru adımlar atman için birkaç önerim olacak J

  • Çalışmak için kararlı olmalısın. ‘‘Çok çalışmam gerekli fakat bir türlü çalışmaya başlayamıyorum.’’ gibi yakınmaları bir kenara bırak ve hemen hayatın için bir adım at.
  • Düşüncelerini ve duygularını kontrol altına almalısın. ‘‘Bu dersi sevmiyorum ve anlamıyorum. ’’düşüncesi yerine ‘‘Bu dersi biraz daha tekrar ederim ve test çözerek kavrayabilirim. ’’düşüncesini koyabilirsen sana hiçbir ders düşündüğün kadar zor gelmeyecektir.
  • Çalışmanın verimli olmasını istiyorsan çevresel etmenlere de dikkat etmelisin. Ders çalışacağın ortamın sessiz ve çalışmaya elverişli olmasına özen göstermelisin. Çalışma masanda dersler dışında dikkatini dağıtacak nesnelere yer vermemelisin.
  • Çalışacağın dersi günü gününe planlayıp bu doğrultuda dersin konularını tekrar etmeli ve pekiştirici sorular çözmelisin.
  • Ders çalışmanı ve motivasyonunu olumsuz etkileyen insanlardan uzak durmalısın.
  • Motivasyonunu yüksek tutmak için büyük bir kâğıda hedefini yazıp duvarına asabilirsin.
  • Unutma, senin de içinde keşfedilmeyi bekleyen bir sen var. Ve bu konuda kendine en büyük yardımı sen sağlayabilirsin.

 

Özel Yükselen Fen ve Anadolu Lisesi Rehberlik Servisi

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.