×

ÖNCE KAYBOL!

Güvenli alanınızdan çıkmamak için olduğunuz kişiden ödün vermeniz sizin suçunuz değil. Bazen sizi benzersiz kılan şeylere ket vurmanız yetiştirilme şeklinizle ilgilidir.

0%
*Bu yazı tahmini 3 dakika 23 saniye okuma süresine sahiptir.

Güvenli alanınızdan çıkmamak için olduğunuz kişiden ödün vermeniz sizin suçunuz değil. Bazen sizi benzersiz kılan şeylere ket vurmanız yetiştirilme şeklinizle ilgilidir. Muhtemelen hayallerinizden vazgeçmeniz gerektiğinin söylenmesi sizin için çok tanıdık ya da tramvatik bir kare. Durum böyleyse, büyük olasılıkla, şu anda kendi doğuştan gelen eğilimlerinizin aksine başkalarının deneyimlerine dayanarak hareket ediyor ve size özgü olan şeyleri sebepsiz yere bir yana itiyorsunuz. Sırf biri size hayallerinizi izlememeniz gerektiğini söyledi diye sanmayın ki siz hayallerinizin insanı değilsiniz. Eğer hayalleriniz gerçekleşmediyse, bu sizin yüzünüzden olmadı, o hayal size göre olmadığı için hayaliniz gerçekleşmedi.

Eğer beklenmedik değişimlere adapte olabilen biriyseniz size tavsiyem; kendinizi ifade ettiğiniz o yolda düşündüğünüz kadar iyi olmadığınızı anlayıp hayal kırıklığına uğramanızdansa, gerçekten ne olmak istediğinizi keşfetmeniz. Bazen gerçek potansiyelinizi keşfetmek için size ne yapmanız gerektiğini söyleyen bir rehberden çok başarısızlığa ihtiyacınız vardır. Önemli, hatrı sayılır kişiler gibi olmaya çalışarak önemli biri haline gelemezsiniz. Siz, size verilensiniz ve kendinizin en iyi yapabildiği şeyle kendinizin en iyi hali olacaksınız.

Türk milletine bu durum için verilebilecek açık bir örnek şu olurdu; Mustafa Kemal başka biri olmaya çalışarak Atatürk olmadı. Ne Anadolu'nun çağdaş tarihinde ona benzer kimse vardı ne de Atatürk’ün çevresinde kendi vizyonunu taklit edebileceği biri. Aslında Atatürk gençken gazeteci olmak istemiş ama koşullar ve yaşadığı zaman onu bambaşka bir yola sürüklemiştir, gerisi zaten tarihte yazar.

Şunu anlamalısınız ki hayallerin çoğu gerçekleşmemiş olabilir ve bu normaldir. Açıkçası çoğu arzumuz, kendimizin en iyi haline dönüşebilmemiz adına bize o kadar da rehberlik edemiyor. Çoğu zaman bu hayaller, başka birilerinde gördüğümüz hayatı kurmak adına durmadan değişen o yaşların geçici vizyonlarıdır. Yani, kişisel fikrim şudur ki kendi yolunuzu bulmak ve başkalarında olmayan hayatı yaratmak için yapmanız gereken öncelikle kaybolmak. Sonra da başkalarını aynı yolları izlemesi adına zorlamamak. Klişe deyişle, yaşa ve yaşat.

 

Yükselen Koleji Fen ve Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni

Jose Manual Figueria Pinto

Seslendiren: İmren Kaya

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.