×

YKS TERCİH REHBERİ

0%
*Bu yazı tahmini 3 dakika 41 saniye okuma süresine sahiptir.

Sevgili öğrenciler, uzun ve yorucu bir sınav sürecini geride bıraktınız. Şimdi lise hayatınız boyunca edindiğiniz birikim ve tecrübelerden yararlanarak, üniversite yaşamınız için önemli bir tercih yapmanız gereken aşamaya geldiniz. Bu doğrultuda, tercih süreci için hepinizin aklındaki  “Tercih listesi oluştururken nelere dikkat etmeliyim?” “İlgi ve yeteneklerim doğrultusunda doğru bir üniversite tercihi nasıl yapabilirim?” gibi soruların yanıtlarını ve dikkat edilmesi gereken detayları paylaşmak istedik.

YKS bir sıralama sınavıdır. Her yıl adayların bölümlere ilişkin talebine göre taban puan ve sıralamalar belirlenmektedir. Yerleşen son kişinin başarı puanı ve sırası o yıl o programın verisini oluşturmaktadır. Dolayısıyla test ağırlıklarına göre puanlar farklılaşmaktadır. Bu nedenle ilgili puan türüne ait sıralamanızı dikkate alıp, tercih edeceğiniz programın son iki yıla ilişkin başarı sırasıyla karşılaştırarak tercih yapmalısınız.

Listenizi oluştururken ilk tercihlerinizde sadece ilginizi göz önüne alarak, puanınız yeterli olmasa bile en çok istediğiniz bölümleri yazabilirsiniz.  Bu yüzden tercihlerinizi geniş bir aralıkta tutarak, en çok istediğiniz bölümden en az istediğiniz bölüme doğru, kontenjanları da dikkate alarak en fazla 24 tercih yapabilirsiniz. Tercih alanlarının tamamının doldurulması zorunlu olmadığından, kazandığınızda kaydolmak istemeyeceğiniz herhangi bir bölüm varsa listenizde bu bölüme yer vermemelisiniz.

Kılavuzda yeni açıldığı için sıralaması ve taban puanları belli olmayan bölümleri tercih edeceğiniz durumlarda yakın bir üniversitenin ilgili bölümünün verileriyle kıyaslama yaparak istek sırasına göre tercih yapabilirsiniz.

Doğru tercih yapmak için titizlikle yapacağınız araştırmalar önemlidir. Örneğin, tercih etmeyi düşündüğünüz üniversitelerin web sitelerini inceleyip bölümün ders içerikleri, öğretim görevlisi kadrosu ve kişisel gelişiminiz için üniversitenin sunduğu imkanlar gibi bilgilere dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte online veya yüz yüze üniversite tanıtım fuarlarına katılarak, meslekler ve üniversiteler hakkında bilgi sahibi olmanız, yetenek ve ilgi alanlarınız dahilinde  mesleklerin aradığı özel ve genel şartları, çalışma şartları ve iş imkânlarını araştırmanız, doğru tercihlerde bulunmanıza önemli katkılar sağlayacaktır.

Bu önemli ve son adımda bizler de Rehberlik Servisi olarak tercih danışmanlığı desteğiyle yanınızda olacağız.

Doğru kararların yolunuzu aydınlatması dileğiyle…

 

Yükselen Fen ve Anadolu Lisesi Çubuk Rehberlik Servisi

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.