×

GELİN MATEMATİK'İ BİR DE BENDEN DİNLEYİN

“Matematik, hayattır.”, “Matematik nasıl işimize yarayacak?”, “Matematik mi dediniz?”…

0%
*Bu yazı tahmini 3 dakika 50 saniye okuma süresine sahiptir.

“Matematik, hayattır.”, “Matematik nasıl işimize yarayacak?”, “Matematik mi dediniz?”… Bu sorular hangimizin aklına gelmedi ki? Nasıl olabiliyor da biiir, ikiii, üüüçç… diye basit bir sayma sistemiyle hayatımıza girip eğitim öğretim sürecimizin her anında karşımıza çıkabiliyor? Kimileri için bazen ensesinde hissettiği bir nefes, bazen boğazlarda bir düğüm, bazen de yüreklere salınan bir korkudur Matematik.  Peki, sizce de fazla iddialı değil mi? Yani, nedir matematiği bu kadar hayatımızın merkezi yapan? Sahi, “Matematik” bize ne anlatıyor?

Öyle büyük cümleler, teoremler, hipotezler kurmayacağım. Ya da anlaşılmaz kavramlardan oluşan bilgiler ve sembollerle dolu problemler de sormayacağım. Aksine formüllerden ve denklemlerden örülmüş duvarlarda belki çatlaklar, delikler belki de yıkımlar oluşturacağım.  İnsanlık tarihinin en eski dillerinden biri olan Matematik; bugüne kadar insanlığın doğayı ve kendisini anlamlandırmasındaki en büyük araçlardan biridir. Günümüzde de “Matematiği biz mi yaratıyoruz, yoksa var olan bir şeyi ortaya mı çıkarıyoruz?”, “İcat mı, keşif mi?” tartışmalarında her iki savın da kuvvetli savunucuları bulunmaktadır. Maalesef, bu soruların cevaplarını veremeyeceğim ama sizlere matematiğin nasıl yaramazlıklar yaptığını anlatabilirim. Belki de en büyük yaramazlığı; her zaman, her işimize karışmasıdır.

Matematik; Astronom Kepler’in yaklaşımıyla gezegenlerin ve ayların hareketinde, Matematikçi Boole’un mantığıyla bilgisayar sistemlerinin doğuşunda, Mimar Sinan’ın kemerli köprülerinin sırrında, Matematikçi ve Fizikçi Newton’un hereket ve kuvvet kanunlarından yola çıkılarak roket biliminin gelişiminde, Page ve Brin’in 20.yüzyılın sonlarında optimizasyon adı verilen bir matematik türünü kullanarak “Google” arama sitesinin temellerinin oluşumunda ve hayatımızdaki daha sayısız dönüm noktalarıyla dünyamızı değiştirmiştir. Hâlen “Tamam da, ne işime yarayacak bu Matematik?” dediğinizi duyar gibiyim. Sayma ile başlayan bu serüvende, sayılar tam olarak gerçek olmasa da tanımladıkları gerçektir. Örneğin; “iki” gerçekte size bir anlam ifade etmese de “iki elma”nızın olması tam anlamıyla gerçektir. Evet, matematik günlük hayatta bu örnekteki kadar somut bir şekilde her zaman bir kullanıma sahip olmayabilir. Aslında matematik bize, bilgiyi anlaşılır bir şekilde nasıl düzenleneceğimizi ve karşılaştığımız problemlerde nasıl düşüneceğimizi öğretir. Dolayısıyla kim bilir matematiği; belki bir rotayı planlarken, bir hediyeyi paketlerken, bir tartışmayı kazanırken, kakaolu kek yaparken belki de hepimizin yaptığı gibi sabahları uyanırken kullanacaksınızdır.

 

H.Eylem Eşmekaya

Yükselen Koleji Ortaokulu Matematik Öğretmeni

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.