×

FOLLOW UP ÖĞRENCİ TAKİP SİSTEMİ NEDİR?

0%
*Bu yazı tahmini 5 dakika 58 saniye okuma süresine sahiptir.

Değerli Velimiz,

Yükselen Eğitim Kurumları olarak sadece Ankara’da değil, Türkiye’de kanıtlanmış akademik başarımızın en başat anahtarı öğrencilerimizi yakından takip etmemiz, doğru ölçümlerle değerlendirmemiz ve varsa eksikleri doğru zamanda gidermemizdir. Bunun yanında 2020 Mart ayında pandemi nedeniyle zorunlu hale gelen uzaktan eğitimlerin (online) başlamasıyla ders işleme, sınavlar ve kazanımları ölçme yöntemleri değişmiştir. Bu süreçte kazanım değerlendirmelerine dayalı öğrenci takibi daha da önemli hale gelmiş ve uzaktan eğitim alan öğrencinin takibi noktasında öğretmen, veli ve idareyi buluşturan bir platform gereksinimi ortaya çıkmıştır. Bu gereksinim doğrultusunda piyasada bulunan tüm uygulamalar incelenmiştir. Ancak özellikle klasik yazılı sınav biçimine yakın olarak değerlendirilebilecek açık uçlu sınavlar ve bununla ilgili ölçme ve değerlendirme uygulamasından beklentilerimizi karşılayacak bir ürün bulunamamıştır. Bu noktada Ar Yazılım firması tarafından okulumuzun danışmanlığında Follow Up Öğrenci Takip Sistemi oluşturulmuştur. Bu ürün, kurumumuzun talepleri ve yönlendirmeleri ile gelişmeye ve güncellenmeye devam edecektir. Kasım 2020 döneminde lise kademesinde kullanıma açılan sistem, Aralık 2020 itibarıyla da ortaokul ve ilkokul öğretmen ve öğrencilerimizin kullanımına açılmıştır. Yapılacak çoktan seçmeli ya da açık uçlu sınavlar sayesinde öğrencilerimizin eksik kazanımları belirlenecek, bu doğrultuda ek çalışmalar ve etütlerle tam öğrenme sağlanacaktır. Velilerimizin takibini kolaylaştırmak için geliştirilen mobil uygulama, ikinci aşamada hizmetinize sunulacaktır. 

Uzaktan eğitim sürecinde canlı derslerimiz Microsoft Teams uygulaması üzerinden işlenmeye devam edecektir. Online yazılılar, online çoktan seçmeli sınavlar, ölçme ve değerlendirme raporlamaları, ödevler, etütler, yoklama takipleri, veli-öğretmen görüşme kayıtları gibi süreçler Follow Up Öğrenci Takip Programı üzerinden gerçekleştirilecektir. Bu sayede öğrencimizin akademik ve kişisel gelişimi, hem siz değerli velilerimizin hem dersine giren tüm öğretmenlerimizin hem de idaremizin anlık olarak takibinde olacaktır.

Şu an için sistemde aktif edilen kısımlar şunlardır:

 • ‌Yapılan online deneme sınavlarından hemen sonra öğrenci karneleri, kazanım değerlendirmeleri, genel ve sınıf bazlı ortalamalarının hazırlanması ve değerlendirilebilmesi, eksik kazanımlar için etüt planlanması,
 • ‌Öğrencilerin ödevlerinin “Yaptı/Yapmadı/Eksik Yaptı” bilgisinin tutulması
 • ‌Öğretmen ve öğrenci etüt bilgilerinin kayıtlarının tutulması
 • ‌Öğrencilerin tüm ders notlarının görüntülenmesi
 • ‌Ders programının görüntülenmesi
 • ‌Her bir ders için öğrenci yoklamalarının takip edilmesi

Süreç içerisinde aktif edilecek kısımlar şunlardır:

 • ‌Öğrencilerimizin sahip olduğu bilgileri kullanarak yorum yapabilme, kavramlar arasındaki ilişkileri idrak edebilme ve muhakeme yeteneğini geliştirecek açık uçlu sorulardan oluşan sınav online olarak yapılabilecektir. 
 • ‌Mobil uygulama ile okul duyuruları, ödev bilgilendirmeleri, sınav bilgilendirmeleri, öğretmenin öğrenci hakkında notları, yoklama bilgilendirmeleri telefona anlık bildirim olarak gelecektir.
 • Lise kademesi için öğrencinin okul içindeki sıralaması takip edilebilecek, bursluluk dilimindeki iniş çıkışları daha kolay gözlemlenebilecektir.
 • Sağlık modülü ile öğrencimizin sağlığı hakkında bilinmesi gereken detaylar velisi tarafından sisteme işlenebilecek, okul hemşiresinin kontrolünde gerekli önlemler alınacaktır.
 • ‌Okulun ilgili birimlerine doğrudan iletişim formu yollanabilecektir.
 • ‌Muhasebe sistemi aktif edilecek, velilerimiz okul ödemelerini takip edebilecektir.
 • ‌Velilerimiz öğretmenler ile sistem üzerinden iletişim kurulabilecektir. 
 • ‌Yapılan etkinliklere ve etkinlik fotoğraflarına ulaşılabilecektir.
 • ‌Ajanda ile öğrencinin haftalık sınav, etkinlik, etüt programı takip edilebilecektir.
 • Aylık yemek menüsü takip edilebilecektir.
 • ‌Öğrenci servisinin yaklaştığı, öğrencinin servise bindiği ya da servisten indiği bilgisi mobil uygulama ile velilerimiz tarafından takip edilebilecektir.

Follow Up Öğrenci Takip Sistemi hakkındaki tüm soru ve sorunlarınız için followup@yukselenkoleji.k12.tr mail adresine ulaşabilirsiniz, tüm maillerin günlük olarak hassasiyetle cevaplanmasının takibi tarafımızca yapılmaktadır.

 

Sistemde yapılan her bir güncellemede aşağıdaki kullanım kılavuzları da güncellenmektedir.

Follow up öğrenci kullanım kılavuzu http://www.aryazilim.com.tr/OgrenciKilavuz.pdf

Follow up öğretmen kullanım kılavuzu http://www.aryazilim.com.tr/OgretmenKilavuz.pdf

 

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.